Atrakcje regionu

Rowery

Szklarska Poręba na dwóch kółkach

Każdemu, kto zasmakował górskiej turystyki rowerowej, przekonał się o atutach tej formy aktywnego wypoczynku. Przemierzanie górskich szlaków na rowerze daje możliwość pokonywania większych dystansów niż pieszo, niesie ze sobą poczucie przestrzeni i niezależności, podnosi niejednokrotnie poziom adrenaliny oraz przysparza wiele pozytywnych emocji.
Szklarska Poręba rozwijaja systematycznie ofertę dla cyklistów. Szklarska Poręba pretenduje do miana „Rowerowej Stolicy Polski”. W 2001 roku został oddany do użytku kompleks pierwszych 12 tras rowerowych wokół Szklarskiej Poręby o łącznej długości 278,3 km. To był początek... Wychodząc naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na tą formę aktywnego wypoczynku, z roku na rok długość tras i ich zasięg się powiększa.
Trasy rowerowe biegną po malowniczych drogach Karkonoszy i Gór Izerskich, tylko częściowo poprowadzone są drogami kołowymi, tak aby szybko po opuszczeniu centrum miasta (węzeł tras) przejść w drogi leśne – głównie szutrowe. Wszystkie trasy rowerowe stanowią pętle, które można ze sobą dowolnie łączyć, a każda z nich doprowadzi cię w końcu do miejsca startu. Pokonywanie górskich szlaków na dwóch kółkach przynosi ogromną satysfakcję i niezapomniane przeżycia. Proponujemy zarówno trasy łatwe, dla początkujących rowerzystów górskich, jak też trasy bardzo trudne, podnoszące maksymalnie poziom adrenaliny. Szczególnie piękne ścieżki rowerowe wytyczone zostały w Górach Izerskich. Kiedy pokonując zbocze Czarnej Góry lub Wysokiego Kamienia wjedziesz na wierzchowinę Gór Izerskich, to już cały czas będzie ci towarzyszyć przepiękna panorama równoległego do nich pasma Karkonoszy.
Szklarska Poręba to miasto przyjazne cyklistom. Na jej terenie działają wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe oraz sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi. Miasto jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek szosowych w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy. Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova (CZ) przez turystyczne-górskie przejścia graniczne.

źródło: http://www.szklarskaporeba.pl/


SINGLE TRACK

SZCZEGÓŁY TRASY
Nazwa trasy: Zajęcznik-Nad Czerniawą
Miejsce startu: Granica w Czerniawie lub Zajęcznik
Długość trasy: 20 km
Czas przejazdu: 2 h
Trudność: 2/6
Najdłuższy podjazd: 0,2 km
Podjazd, średnie nachylenie: 7 %
Najdłuższy zjazd: 1,5 km
Zjazd, średnie nachylenie: 6 %
Zjazd, maksymalne nachylenie: 12 %
Najwyższy punkt: 710 m n.p.m.
Najniższy punkt: 530 m n.p.m.
START
Start na ścieżki Singletrecka usytuowany jest na przejściu granicznym w CZERNIAWIE, pięć kilometrów od centrum ŚWIERADOWA-ZDROJU. Jest tam duży parking dla samochodów, dlatego nie będzie problemu z pozostawieniem auta, jeśli ktoś rower przywiezie samochodem i dopiero na miejscu rozpocznie jazdę.
TRASA
Wjazd na trasę i sama trasa jest dobrze oznakowana. Trasy wytyczono niedaleko kolei gondolowej, na Zajęczniku oraz wokół Czerniawskiej Kopy. Metrowej szerokości ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan. W miejscach, w których przejazd byłby utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy. Poszczególne ścieżki łączą się dzięki wcześniej istniejącym drogom. Trasa jest prawie cały czas lekko nachylona w dół (momentami nachylenie jest większe, ale nie przekracza 5 %) i dzięki temu Singletrack jest dostępny dla każdego rowerzysty. System ścieżek ma długość 40 kilometrów po stronie polskiej i łączy się ze ścieżkami po stronie czeskiej (tam również jest ok. 40 km tras). Każda z tras jest jednokierunkowa, jednak są na nich miejsca, w których można wyprzedzać wolniejszych rowerzystów.
PODSUMOWANIE
Jazda Singletrackiem jest czystą przyjemnością. Nie wymaga dobrej kondycji, a jedynie lepszej techniki. Choć przy wolnej jeździe nawet technika nie będzie tak istotna. Singletrack jest godny polecenia każdemu rowerzyście bez względu na wiek i umiejętności.
źródło: http://www.izer-ski.pl/
Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich

Turystyka piesza ma w naszych górach bogate, kilkusetletnie tradycje.

Sudety Zachodnie to region o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Sieć szlaków turystycznych, prowadzących od atrakcji do atrakcji, od schroniska do schroniska, tworzy bardzo przyjazny klimat dla górskich wędrówek i to nie tylko dla wprawionych piechurów.

Przez Góry Izerskie i Karkonosze przebiega Główny Szlak Sudecki GSS im. Mieczysława Orłowicza, oznakowany kolorem czerwonym, który zaczyna się w Świeradowie Zdrój i po przejściu całych Sudetów (około 350 km) kończy przebieg w Paczkowie. Pozostałe szlaki znakowane kolorem zielonym, żółtym, niebieskim i czarnym to szlaki łącznikowe, obiegowe lub wersje GSS.

Ponad to na terenie Szklarskiej Poręby wytyczone zostały tematyczne szlaki turystyczne. W trakcie spaceru wybraną trasą można zapoznać się z historią, kulturą, tradycją oraz dawnymi wierzeniami i obyczajami mieszkańców Karkonoszy i Gór Izerskich.

Zapraszamy na wędrówki po Szklarskiej Porębie i odkrywania naszych największych atrakcji. Poznaj królestwo Karkonosza na trasie Magicznego Szlaku Ducha Gór, znajdź najcenniejsze skarby Szlaku Walońskiego i spędź miło czas wędrując z fraszkami Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej.

Natomiast wszystkich miłośników przyrody zapraszamy na spacery ścieżkami przyrodniczymi Karkonoskiego Parku Narodowego.
źródło: http://www.szklarskaporeba.pl/


Polecamy również: atrakcje i zabytki

Sporty ekstremalne

Park linowy znajduje się na terenie parku miejskiego w centrum miasta, przy ul. Obrońców Pokoju - naprzeciwko Skweru Radiowej Trójki.
Na uczestników czekają dwie trasy linowe o różnym stopniu trudności.
Pierwsza to zielona, której przeszkody zainstalowane są na wysokości od 4 do 10 m wysokości.
Druga to czerwona o podniesionym stopniu trudności przeszkód zainstalowanych na wysokości od 6 do 18 m nad ziemią. Łącznie goście mają do pokonania 26 stanowisk o łącznej długości ok. 400m.

Czynne: od 10:00 do zmroku

Cennik:

jedna trasa parku linowego:
- bilet normalny - 25 zł, ulgowy (do 13 lat) - 20 zł, przejście z instruktorem - bilet klienta + 25 zł
- grupy > 10 osób: bilet normalny - 20 zł, ulgowy ( do 13 lat ) - 15 zł
- grupy firmowe - kalkulacja indywidualna
dwie trasy parku linowego:
- bilet normalny - 40 zł, ulgowy - 35 zł, przejście z instruktorem - bilet klienta + 40 zł
- grupy > 10 osób: bilet normalny - 35 zł, ulgowy - 30 zł
- grupy firmowe - kalkulacja indywidualna
źródło: http://www.szklarskaporeba.pl/

Narciarstwo

Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem narciarskim w polskich Karkonoszach i jednym z największych w Sudetach. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji prawie 15 km tras i 20 wyciągów narciarskich oraz linowych kolei krzesełkowych. Większość jest na stokach górującej nad miastem Szrenicy.

Skiarena Szrenica oferuje ponad 12 km tras zjazdowych i stoków slalomowych. Od sezonu 2011/2012 są one poszerzone i w 100% dośnieżane na całej długości Narciarze mają do dyspozycji 3 krzesełkowe koleje linowe i 4 orczyki o łącznej przepustowości ponad 10 tys. osób na godzinę. W 2010 roku do użytku oddano nową kolejkę linową „Karkonosz-Express". Ta „sześcioosobowa kanapa" to najdłuższy tego typu wyciąg w Polsce. Narciarze na górę wjeżdżają w zaledwie osiem i pół minuty pokonując 2,4 km. Dolna stacja wyciągu powstała tuż obok istniejącej I sekcji wyciągu na Szrenicę. Górna stacja zlokalizowana jest nieopodal Świątecznego Kamienia, powyżej rozwidlenia nartostrad Lolobrygida i Śnieżynka. W ciągu godziny na górę wyjeżdża prawie 2 tysiące osób. Więcej o nowym wyciągu...

Na stokach Szrenicy przygotowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 12 km. Są to nartostrady dla narciarzy o różnym stopniu umiejętności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Najwięcej emocji wytrawnym, dobrym narciarzom gwarantuje trasa zjazdowa FIS tzw. Ściana, której nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%. Najdłuższa trasa - nartostrada Lolobrygida ma długość ponad 4400 m. Znany, lubiany i raczej łatwy "Puchatek" oferuje nocne jazdy aż do godziny 22:00. Ponadto jest wiele stoków w samej Szklarskiej Porębie i na trasie w kierunku Polany Jakuszyckiej ( Wiciarka).

Doskonałe warunki klimatyczne, przyrównywane do tych panujących w Alpach, pozwalają utrzymać się grubej pokrywie śnieżnej nawet do wczesnej wiosny. Północne stoki Szrenicy sprawiają, że na nartach jeździ się tutaj jeszcze w kwietniu i mimo wysokich temperatur oraz słońca, śnieg długo jest zmrożony.

W Szklarskiej Porębie śmiało można planować wypoczynek nie tylko w szczycie sezonu zimowego, ale również pod koniec zimy i wczesną wiosną z gwarancją śniegu. Marcowe szusy mają swoich stałych zwolenników, którzy od lat planują jazdę w promieniach wiosenneg słońca. Stoki są dodatkowo dośnieżane, a wiele spośród nich jest również oświetlona, dając możliwość jazdy po zmroku.
źródło: http://www.szklarskaporeba.pl/


Narciarstwo klasyczne

Szklarska Poręba będzie ponownie gospodarzem Pucharu Świata w narciarstwie Klasycznym w 2014 roku!

Nie od dziś wiadomo, że Szklarska Poręba to centrum aktywnego wypoczynku. Niezależnie od pory roku można tu uprawiać sport i dobrze się przy tym bawić. Zima to nie tylko narciarstwo zjazdowe czy snowboard, ale również narciarstwo biegowe.

Narciarstwo klasyczne przeżywa teraz okres swojej ponownej świetności i staje się coraz bardziej popularne wśród miłośników białego szaleństwa. Z roku na rok do biegówek przekonuje się coraz więcej ludzi. Żeby swobodnie korzystać z tras biegowych i docenić tę dyscyplinę sportu wcale nie trzeba być wyczynowcem. Na biegówki wybrać może się praktycznie każdy.

Wystarczy znaleźć na mapie Szklarską Porębę i Polanę Jakuszycką w Górach Izerskich i mieć trochę wolnego czasu.To legendarne miejsce, w którym zimą można z powodzeniem uprawiać narciarstwo biegowe.

narciarskie trasy biegowe mają długość około 100 km,
wszystkie trasy tworzą pętle w kształcie listka koniczyny i łączą się ze sobą, dając możliwość łączenia tras przejazdu lub wyboru z dostosowaniem do własnych potrzeb, część tras posiada homologację FIS dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega tu grubą warstwą do późnej wiosny,
na miejscu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa biegowego oraz instruktorzy, którzy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.
Wypożyczalnie sprzętu, sklepy, punkty gastronomiczne i sanitariaty czekają na narciarzy biegowych na Polanie Jakuszyckiej oraz przy głównej trasie samochodowej w Jakuszycach

Od ponad 30 lat w Szklarskiej Porębie odbywa się wielkie święto narciarzy klasycznych – Bieg Piastów. Impreza od początku związana jest z postacią Juliana Gozdowskiego – komandora biegu, organizatora, prezesa Stowarzyszenia Bieg Piastów.

W 2010 roku podczas Gali Mistrzów Sportu Julian Gozdowski odebrał prestiżową nagrodę w kategorii Najlepsza Impreza Masowa. Od 13 czerwca 2008 roku BIEG PIASTÓW jest członkiem WORLDLOPPET (Worldloppet Ski Federation) - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, do której należy obecnie piętnaście biegów z całego świata.

Niesamowity klimat jaki panuje w Górach Izerskich jest szczególnie odczuwalny właśnie w okolicach Polany Jakuszyckiej. W zawodach narciarstwa biegowego organizowanych na tym terenie udział brała Mistrzyni Pucharu Świta - Justyna Kowalczyk, która była pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i tras: „... to jedyne miejsce w Polsce do organizowania w przyszłości imprez biegowych światowej rangi. To doskonała baza treningowa ze znakomitymi warunkami śniegowymi" .

Na trasach biegowych w Szklarskiej Porębie trenują obok siebie wyczynowcy i amatorzy. Na biegówkach można spotkać też między innymi wicemistrzynię w kolarstwie górskim - Maję Włoszczowską.

Kultowa trasa przez „Samolot", malownicza dolina rzeki Izery, legendarna Osada Orle, schronisko Chatka Górzystów, to tylko niektóre z magicznych miejsc w Górach Izerskich.
źródło: http://www.szklarskaporeba.pl/

Sprawdź termin
 
cien formularz
wirtualny spacer
Nasze usługi
 
  • Noclegi
  • Szkolenia
  • Konferencje
  • Przyjęcia okolicznościowe
  • Bankiety
cien formularz
wifi zone